Jak montować rury kanalizacyjne

Domowa instalacja kanalizacyjna prawie zawsze projektowana jest jako kanalizacja grawitacyjna - ścieki spływają w niej pod własnym ciężarem. Jednak nawet drobne błędy wykonawcze wystarczą, by kanalizacja źle działała.

Spadek rur

Poziomy kanalizacyjne montuje się zawsze ze spadkiem w kierunku odpływu ścieków. Jako wartość minimalną przyjmuje się zwykle 2-3%, tj. 2-3 cm na każdy metr długości przewodu. Nie zaleca się jednak układania rur ze spadkiem przekraczającym 15%. Jeśli spadek będzie zbyt mały, to szambo będą spływać źle, w rurach odłoży się więcej zanieczyszczeń, które bardziej będą hamować w rurze, aż w końcu rura zostanie całkowicie zapchana.

źle zmontowana instalacja kanalizacyjnaTrasy rur kanalizacyjnych powinny być dobrze przemyślane - bez niepotrzebnych zmian kierunku czy spadku. Wykonanie podejścia pod sedes jak jest ukazane na zdjęciu polewej stronie jest błędem. Jest prawie pewne, że na dwa kolanka o kącie 90 stopni będą powodować zatykanie się rury kanalizacyjnej. Można było to wykonać znacznie prościej, bez użycia tylu złączek, oraz w mniejszej odległości od ściany

Połączenia rur

Montaż rur wymaga szczególnej staranności, albowiem od niej zależy szczelność instalacji, która w większości zostanie zakryta podczas robót wykończeniowych. Liczba kształtek powinna być jak najmniejsza, bo każdy hydraulik wie, że zwiększają one opory przepływu i to głównie na nich odkładają się zanieczyszczenia. Niewskazane jest też nadużywanie karbowanych rur elastycznych (tzw. harmonijek), które niekiedy ułatwiają pracę hydraulikowi, ale sprzyjają osadzaniu się zanieczyszczeń i zmniejszają przez to drożność rur kanalizacyjnych.